• Svetový deň vody v ZŠ

• Svetový deň vody je určený na 22. marca už od roku 1993. Je to deň oslavy vody a hlavne príležitosť dozvedieť sa viac o problémoch súvisiacich s vodou. Dnes je jeden z najväčších problémov ľudstva práve znečisťovanie vôd. Pri tejto príležitosti sme sa počas vlastivedy vybrali vyčistiť vlachovský potôčik od odpadkov. Nakoniec sme so žiakmi odpad potriedili a odišli sme s dobrým pocitom, že sme urobili dobrý skutok pre naše životné prostredie.

• Ponožková výzva

• 21. marec sa spája so Svetovým dňom Downovho syndrómu. Tento deň sa na znak oslavy ľudskej jedinečnosti nosia dve rozdielne ponožky. Naša škola a škôlka sa zapojili do ponožkovej výzvy, ako prejav porozumenia a rešpektu k týmto ľuďom.

• Marec mesiac knihy

• Pri tejto príležitosti sme zorganizovali príjemné popoludnie a čítanie s rodičmi. Čítali sme si knihu Opice z našej police od Kristy Bendovej. Na začiatku sme si povedali o jej tvorbe pre deti. Niektoré jej knihy žiaci poznajú aj zo školskej knižnice. Čítali žiaci aj rodičia, neskôr sme sa rozprávali o prečítanom príbehu. Zahrali sme sa rôzne hry s tematikou ľudových rozprávok. Starší žiaci nám zahrali divadielko, ktoré si vopred pripravili. Na záver sme si vyrobili z farebného papiera opičku, o ktorej sme čítali. Sme radi, že sa zapojili toľkí rodičia a boli vzorom pre ich deti.

• Interaktívna včielka

• Na ranných hrách si deti vyrobili podložku pod interaktívnu včielku. Včielku navigovali tlačidlami vpravo, vľavo, hore a dole. Za pomoci včelky sa učili orientáciu. Na dopredu vybraný obrázok sa snažili včielku navigovať.

• Karneval v materskej škole

• Deti prišli už ráno do škôlky v maskách, kde ich čakala karnevalová výzdoba triedy a balóny. V krásnych maskách sa predstavili svojim kamarátom. Neskôr sme si trocha zasúťažili a urobili si minidisko. Na deti čakalo občerstvenie, detské šampanské a nemohli chýbať ani ceny za krásne masky.

• Fašiangy - obdobie karnevalov a zábav

Fašiangy boli odnepamäti symbolom zábavy a hodovania. Sú opradené rôznymi mýtami a poverami. Začínajú na Troch kráľov a trvajú až do popolcovej stredy. Tradičný karneval nechýbal ani na našej škole. Celý deň sa tak niesol v duchu zábavy, zážitkového učenia, hier a súťaží, pričom nechýbalo ani malé občerstvenie. Prezrite si nápadité a krásne masky našich žiakov.

• Fašiangy

• Počas výtvarnej výchovy si žiaci vytvárali šašov z papierových tácok, ktorých neskôr použili ako výzdobu na karneval. Na hudobnej výchove si spievali pesničky spojené s fašiangami.

• Karnevalové masky

• V MŠ si deti vyfarbovali masky zvieratiek, o ktorých sa neskôr naučili pesničku. Priraďovali predmety podľa farieb a určovali strany vpravo vľavo.

• Lyžovanie

• V rámci telesnej a športovej výchovy škola zorganizovala lyžovanie v Rekreačnom stredisku Július Vyšná Slaná.  Lyžovania sa zúčastnili nielen žiaci, ale aj naši predškoláci pod vedením inštruktora lyžovania. Na 3. deň boli na veľkom vleku skoro všetci žiaci, čomu sa veľmi tešíme.

• Šašovia v MŠ

• V materskej škole deti strihali časti šaša, ktoré lepili a dotvárali kreslením. Neskôr si precvičovali grafomotoriku na interaktívnej tabuli, kde dokresľovali šašovi vlasy.

• Pokus

• Plávajúce a neplávajúce predmety. Na hodine prírodovedy si žiaci 3. a 4. ročníka vyskúšali, ktoré predmety plávajú na hladine a ktoré klesajú ku dnu.

• Zimné olympijské hry

• Žiaci mali za úlohu vytvoriť projekt s témou ZOH. Opísali súťažné disciplíny a našich úspešných slovenských športovcov hlavne Petru Vlhovú. Vytvorili naozaj krásne projekty.

• ZOH na výtvarnej výchove

• Žiaci modelovali z plastelíny lyžiarov, maľovali a kreslili športy, ktoré sú na zimných olympijských hrách.

• Domčeky z krabičiek

• Na pracovnom vyučovaní si žiaci 3. a 4. ročníka vyrábali z krabičiek zariadenia domčekov. Krabičky oblepili farebným papierom, ktoré použili ako nábytok.V skupinkách si navrhli svoje obývačky a kuchyne.

• Valentín v ŠKD

• Sviatok sv. Valentína pripadá na 14. február. Je sviatkom všetkých, ktorí sa majú radi a slávi sa už niekoľko desaťročí v rôznych kútoch sveta.  Aj na našej škole sme si spríjemnili tento deň vyrábaním valentínskych srdiečok pre svojich blízkych. Na srdiečka žiaci farbičkami kreslili z jednej strany meno komu svoje srdce dajú a z druhej strany obrázok.

• Saunovanie

• Piatkové saunovanie a otužovanie v ŠKD. Pobyt v saune pomáha z nášho tela vyplavovať škodlivé látky a človek má potom oprávnene pocit znovuzrodenia. Z pozitívnych účinkov sauny dokáže ľudské telo čerpať až šesť dní. Ak teda chceme, aby naše deti boli zdravé zdravé, okrem otužovania studenou vodou a stravy bohatej na vitamíny, by sme ich mali už od malička naučiť chodiť do sauny.

• Tvorenie z plastelíny

• Po poobedňajšom spánku si deti modelovali z plastelíny rôznych panáčikov, srdiečka, slimákov, snehuliakov a iné. Krátili si tak čas čakaním na svojich rodičov.

• Projekty na tému Vesmír

• Vesmír je nekonečný a presne toľko času by sme sa mu vedeli venovať. Na prírodovede sa naši štvrtáci venovali niekoľko hodín tvoreniu projektov. Vytvorili 3D planéty, leporelá slnečnej sústavy a súhvezdia.

• Kresba v snehu

• Počas pobytu vonku si naši škôlkari kreslili pomocou paličky do snehu. Zahrali sa na umelcov a vznikli naozaj krásne obrázky.

• Návšteva ľadovne

• V ŠKD sa žiaci vybrali po stopách rodu Andrássyovcov v našej dedinke Vlachovo. Navštívili sme ľadovňu a park pri kaštieli.