• Zimné tvorivé dielne v GOS

• V GOS v Rožňave sa konal 27. ročník Rok na Gemeri. Zimný festival zvykov a obyčají na Gemeri. Naši žiaci sa zúčastnili tvorivých dielní, kde si vyskúšali niekoľko výtvarných techník. Pracovali s hlinou, z ktorej si vyrobili vianočné stromčeky. Plstili snehuliakov, z drôtu vyrábali zvončeky a maľovali na drevené ozdoby. Tieto krásne výrobky si zobrali domov.

• Póla radí deťom

• Preventívny projekt ,,Póla radí deťom“ je určený pre deti predškolského veku a deti prvého ročníka základných škôl. Jeho úlohou je naučiť deti bezpečne sa správať v rizikových situáciách, pripravovať ich k zodpovednosti za svoje zdravie a svoje veci. Prostredníctvom tohto projektu sú deti primeraným spôsobom informované o rizikách, s ktorými sa môžu v bežnom živote stretnúť. Ide približne o hodinové stretnutie detí a policajta, na ktorom sú informácie (o dopravných predpisoch, závislostiach, šikane, práci polície) podané hravou formou prostredníctvom pracovného listu.

Mgr. J. Oravcová

• Bubnovačka 2022

• Organizuje sa vždy v novembri „Aby bolo deti lepšie počuť!“. Aj tento rok sme sa zapojili do celoslovenského podujatia, ktoré má symbolicky upozorniť na dôležitosť ochrany detí pred násilím a podporiť v spoločnosti tému včasnej prevencie.

• Dopravná výchova v MŠ

• Deti v materskej škole jazdili na odrážadlách a riadili sa dopravnými značkami a semaforom. Neskôr si z papiera vyrobili autíčka.

• Imatrikulácia prvákov

• Prváci svoj veľký deň neprežívajú len začiatkom septembra, ale rovnako slávnostný je pre nich deň pasovania za "veľkých" žiakov. Aby boli prváci pasovaní museli splniť niekoľko úloh a zložiť slávnostný sľub. Za splnenie všetkých úloh dostali pamätný list, perník, ktorý si sami upiekli a na záver si spoločne zatancovali.

• svätý Martin

• Na svätého Martina, býva biela perina."

11. novembra oslavujú meniny Martinovia. Na čítaní sme si so žiakmi prečítali legendu o svätom Martinovi. V dvojiciach vyriešili úlohy v pracovnom liste a vyrobili si sv. Martina na bielom koni. Nakoniec sme sa naučili pranostiky o sv. Martinovi.

• Moje telo v MŠ

• Deti v Materskej škole určovali časti ľudského tela, postarali sa o chorého macka a ošetrili "boľačku" aj svojim papierovým medvedíkom.

M. Dovcová

• Povolania v MŠ

• Deti v MŠ sa rozprávali na tému povolania. Neskôr si vyrobili obrázok čím chcú byť keď vyrastú.

• Lampiónový sprievod

• Sviečka je fascinujúcim nástrojom a akýmsi symbolom vnútorného svetla každého človeka. Je tu od nepamäti a je naším veľkým pomocníkom. Ľudia si ňou zútulňovali obydlia, svietili v tme, zapaľovali a zapaľujú ako symbol večného života. Pokoj a lásku medzi ľuďmi si priali žiaci a obyvatelia Vlachova počas Lampiónového sprievodu. Akcia, ktorá rozveselila a potešila nie len detičky ale aj dospelých. V priateľskom duchu deti a ich rodičia zažili jedinečnú atmosféru tmy, ticha a svetla blikajúcich lampiónov.

Mgr. J. Oravcová

• Dni Pavla Dobšinského

• Žiaci našej školy navštívili okresnú knižnicu v Rožňave, kde sa dozvedeli zaujímavosti zo života Pavla Dobšinského. Čítali rozprávky, zahrali si divadielko, vylúštili tajničku a vyrobili malú knižku s ilustráciou rozprávky, ktorú napísal.

• Úcta k starším

• Mesiac október by mal byť pre náš všetkých pripomienkou, ako si uctiť starších ľudí v našom okolí. Úcta k starším, by mala byť predovšetkým prirodzenou súčasťou nášho života a mala by byť spontánna. Žiaci našej školy vyrobili z farebného papiera čajníky a jabĺčka, na ktoré napísali kráte priania a osobne sme ich odovzdali seniorom nad 75 rokov. Pani farárka odovzdala naše malé darčeky pre seniorov v Gočove.

• Svetový deň chleba

• Projekt „Viem, čo zjem“ prichádza aj do našej školy, aby žiakov hravou formou motivoval k vyváženému životnému štýlu, správnym stravovacím návykom a podporil ich záujem o pohybové aktivity. Žiaci si v rámci projektu v ŠKD upiekli výborný banánový chlebík.

• Svetový deň vajec

• Vajcia sú veľmi výživné a obsahujú množstvo prospešných látok, ktoré majú blahodarný vplyv na funkciu celého organizmu. V ŠKD si žiaci urobili výbornú pomazánku a jednohubky ozdobili mrkvou.

• 15.10. Deň bielej palice

• Na rozvoj empatie a pochopenia zrakovo hendikepovaných ľudí sa žiaci školy zahrali hry. Kreslili obrázky so zaviazanými očami a počas telesnej a športovej výchovy zdolávali rôzne prekážky.